9 MÝTOV, KTORÉ SPREVÁDZAJÚ VÝVOJ NA MIERU VS. OPEN-SOURCE RIEŠENIA
Denne sa vo WAME stretávame s klientmi, ktorí stoja pred náročným rozhodnutím medzi open-source, e-shopom na mieru alebo krabicovým riešením. Okrem toho, že nemajú dostatok informácií a nevedia presne, čo im jednotlivé riešenia môžu priniesť a v čom ich môžu v budúcnosti obmedzovať, majú mnohokrát aj nepravdivé informácie. Preto sme sa rozhodli venovať práve tejto téme na Ecommerce Bridge a objasniť si najčastejšie mýty a fakty, ktoré sprevádzajú e-shopové riešenia. Prečítajte si zaujímavý článok, ktorý vám odpovie na otázku, kedy voliť open-source a kedy e-shop na mieru.
1. Máme komplikovaný e-shop, potrebujeme riešenie na mieru?
U väčšiny prevádzkovateľov zložitejších e-shopov dominuje názor, že ich jediným riešením je e-shop na mieru. My si myslíme, že to tak nie je vždy! Stretávame sa totiž s klientmi, ktorí majú custom e-shopy, majú veľa doprogramovaných špecifík, a preto zastávajú názor, že ich jediná voľba je e-shop na mieru. Ak sa však na to pozrieme out of box zistíme, že na mnoho špecifikácií už dávno existujú moduly a pluginy. Na open-source, napríklad Magento, existujú tisícky e-shopov a firiem, nielen na Slovensku, preto sú často špecifiká už dávno vyvinuté a zapracované do praxe.
2. Open-source je postavený na moduloch, čo spomaľuje web a je náročný na server
Aj v systéme na mieru sa programujú moduly. Čo je výhodou pri open-source riešeniach ako Magento a Prestashop, že sú definované štandardy, ako majú programátori programovať, a čo musia dodržiavať. Ak následne systém preberie akýkoľvek iný developer, vie s ním pracovať. Na moduloch pre open-source pracuje státisíce programátorov, ktorí ich neustále vylepšujú a prispôsobujú, čo sa pri systéme na mieru nedá povedať. Programátor si štandard určuje sám, preto prebrať projekt vytvorený na mieru môže byť náročné na čas aj investíciu.
Ďalší mýtus, ktorý panuje je, že moduly spomaľujú web, obsahujú 999 možností, z ktorých používateľ potrebuje iba jednu a sú náročné na servery. V skutočnosti plugin obsahuje veľké množstvo funkcií, ale spúšťa ich len v časti programu, kde ich ide využiť. Nespúšťa ich všetky naraz, preto nezaťažuje server a nespomaľuje web.
3. Systém na mieru vieme ohýbať, open-source nie
Systémy na mieru sú väčšinou založené na PHP programovacom jazyku, čo je bežný programovací jazyk, ktorý sa vyučuje aj na školách. Rovnako aj open-surce ako Woocommerce, Magento, Prestashop sú tvorené na PHP jazyku, a preto je mýtus, že ich nevieme ohýbať a zasahovať do nich. Je to programovateľný a ohýbateľný systém.
4. Aká je bezpečnosť modulového open-source systému? Čo v prípade ak nejaký hacker nájde v plugine dieru a napadne všetky weby, ktoré tento plugin používajú?
Ak sa na túto problematiku pozrieme z pohľadu vývoja na mieru, pri nepravidelnom servise a aktualizáciách web obsahuje starý kód, ktorý nie je bezchybný. Kód pozná len programátor, ktorý ho tvoril a nedostal žiadnu spätnú väzbu od iných. Nájsť takú chybu je náročné, až pokiaľ niekto systém neprelomí.
Ak sa u open-source nainštalujú moduly a roky nie sú aktualizované, môže rovnako nastať chyba. Avšak ak sa pravidelne aktualizujú, dostaneme nové riešenie, ktoré má zároveň všetky aktuálne bezpečnostné záplaty. V systéme na mieru musí chybu objaviť vývojár sám, pri open-source ako Magento ich upravuje tisícky programátorov. Riziko útokov je pomerne rovnaké. Pri Magente si však vyberáme moduly od overených firiem, na ktorých pracuje tím vývojárov a sú niekoľkokrát ročne aktualizované.
5. Expanzia a mutácie
My vo WAME sa často stretávame s tým, že systém na mieru nie je pripravený na expanziu, pretože expanzia nie je len o preklade. Len z pohľadu technológie je to o prepínaní jazyka, o prekladoch, o fakturácií, o daniach, o kuriérskych spoločnostiach, o platobných bránach preferovaných v danej krajine, o marketingu, o napojeniach na 3. strany a feedy a množstve ďalších funkcionalít. Open-source Magento je už v základe multistore, preto má predprípravy na rast a expanziu. Je multimenový a funkcionalita je prispôsobená tak, aby bola konfigurovateľná pre danú krajinu. Samozrejme aj pri systéme na mieru sa veci dajú doprogramovať. Koľko to však v konečnom dôsledku bude stáť peňazí a času? V Magento sa nastavia moduly, narobia výnimky pre dané krajiny a ukladajú sa samostatne Cache pre rôzne mutácie.
6. Ak open-source naplníme pluginmi, musíme platiť veľa za server?
Naša skúsenosť vo WAME je, že priemerné e-shopy fungujú na serveroch za 100-200 € mesačne a nie sú pomalé. Majú totiž výborne prepracovaný Cache manažment – systém vyrovnávacej pamäte. V systémoch na mieru majú vernostné programy len jednoduché nastavenia. V Magento je množstvo kombinácií a variácií, preto vyberieme možnosť, ktorú aktuálne potrebujeme, tá sa zapíše do cash a ostatné sa nezapínajú a nezapisujú. Vďaka cash je systém úplne odľahčený. Podstatné je povedať, že v každom prípade, na serveri a hostingu sa neoplatí šetriť, ak e-shop vybaví stovky objednávok.
7. Šablóny ako nadávka
Množstvo klientov má mylnú predstavu, že si pri open-source musia vybrať iba z pár druhov šablón a, že ich e-shope bude vyzerať ako stovky ďalších. Aj pri systéme na mieru sa vždy vychádza z nejakej šablóny, čo je v princípe rovnaké. Šablóny sú XML-ka a HTML-ka, ktoré vieme upravovať. Na zamyslenie však zostáva, načo. Ak je raz UX analýzou dokázané, že ikona košíka najlepšie funguje vpravo hore, nebudeme ju presúvať do pätičky webu. Šablóny sú pripravené tak, aby fungovali pre užívateľov, ale každý dizajn je na mieru a u nás ho pripravujeme po detailnej analýze a zvážení UX a UI našimi internými grafikmi, ktorí navrhnú unikátny vzhľad každého e-shopu.
8. Vie byť SEO zasiahnuté migráciou e-shopu?
Ak sa prechod urobí správne, nemusíme sa báť prepadu organiky a straty dát. Všetko sa dá bezpečne a bez problémov premigrovať, od produktov cez obrázky, URL adresy… Veľké open-source riešenia ako Magento majú modularitu a dobre vyriešenú migráciu, keďže na nich fungujú tisíce e-shopov. Paradoxne pri custom shope je to ťažšie.
9. Máme špeciálny ERP systém, iné softvéry. Čo ak pre nich neexistuje plugin?
Všeobecne platí, že na mnoho softvérov ako MK soft, Pohoda, Money, Abra, MS Navision a iné už existujú pluginy. Ak máme systém pre firmu na mieru, tak sa vraciame k PHP programovaniu a tu sa vytvorí plugin. Ak dané ERP nemá priamo hotový modul pre Magento, nie je to žiadny problém. Skoro každý ERP ponúka napojenie či už cez API, XML alebo priamo na databázu, vďaka čomu sa bez problémov napojíme s produktmi, skladmi, cenami, objednávkami aj faktúrami.
A čo sa týka medziľudských vzťahov, ako si zvyknú zamestnanci na novú administráciu, štruktúru? Odpoveď nájdete vo videu 9 mýtov, ktoré sprevádzajú vývoj na mieru vs. open-source riešenia
Veríme, že sme vám ujasnili aspoň niektoré mýty o open-source riešení vs. e-shopu na mieru, a ak náhodou máte otázky navyše, neváhajte nás kontaktovať.