Privítali sme 3 šikovné dievčatá vďaka projektu Girl’s Day

favicon-wame
website-banner

Úspešne sme sa stretli so všetkými troma zaregistrovanými dievčatami, ktoré k nám prišli z Prešova. Z improvizovane plánovanej akcie na 2-3 hodinky doobedu, vznikol nakoniec zaujímavý pokec do 13-tej ktorý sme spoločne zakončili kávičkou v Bardejove.

Ako každá „IT“ firma, aj my si pochopiteľne prajeme čo najviac kolegýň.

Priebeh tohto dňa bol vedený programom, ktorý sme si naplánovali a zverejnili v predchádzajúcom blogu.

Naším cieľom bolo dievčatá nenudiť dlhými prehliadkami, menami dôležitých zamestnancov, prípadne nejakými ukrutnými prezentáciami.

Spoločná foto z Girl's Day 2016 vo WAME.sk

Ako to vlastne prebiehalo a čo na to dievčatá?

Zoznamovačka a raňajky

Na to že slečny boli z Prešova a Lipian, dostavili sa k nám autobusom už o pol 8 ráno.

Neviem či bolo veľkým prekvapením že ráno boli v kancelárii len dvaja kolegovia a ostatní prichádzali až postupne do pol 10, no veľmi rýchlo sme si vysvetlili že pracovná doba je u nás variabilná a kto to najviac fláka 😉

Naštastie sme skoro ráno stihli pripraviť ešte aj zdravé raňajky, s ktorými sme spoločne začali deň. (baby príďte to doraziť, veľa ostalo! 😀 )

Prešlo k zoznamovaniu sa a predstaveniu všetkých dievčat, aby sme zistili čo vlastne študujú, aké študujú predmety, aké koníčky majú vo voľnom čase, a pod. Na naše prekvapenie sme sa dostali aj k téme „Vaše vlastné projekty“. Všetky tri už majú za sebou vlastné menšie, ale aj verejne dostupné projektíky.

To nás strašne potešilo, že dievčatá už v tejto dobe majú celkom predstavu o segmente, ktorému sa chcú venovať.

Dozvedeli sme sa že je pre nich zaujímavá najmä téma grafického dizajnu a vývoja front-endu webových aplikácii.

Ako prebieha vývoj webovej aplikácie od A-Z

Keď sme už po 2 hodinovej, veľmi zábavnej diskusii plnej smiechu, zistili všetky záujmy dievčat, tak sme sa k tomu snažili adekvátne prispôsobiť aj program a „prednášky“ o pracovnom procese v našej spoločnosti.

Zľahka sme prešli prvými krokmi vývoja projektu ktorými je obchod a stretnutie s klientom, accounting a zhromažďovanie podkladov.

Následne sme sa rýchlo dostali k očakávanej téme – DIZAJN – ten sme rozdelili na UX a UI, kde sme si vysvetlili zásadné rozdiely.

Keďže v dizajne a pracovnom postupe vývoja dizajnu máme bohaté skúsenosti, tak sa skloňovali slová ako design briefing, wireframing, prototyping, photoshop a pod. Tešilo nás že v tejto téme padali aj dodatočné otázky na konkrétne názvy nástrojov ktoré používame.

Vývoj projektu – programovacia časť

Po ďalšej hodinke sme sa témami prekopali až k samotnému programovaniu a koordinácii celého vývoja.

Zoznámili sa s front-end developermi, ktorí porozprávali o svojej práci a nejakých tipoch ako začať a ako sa ďalej rýchlo vzdelávať. Tento segment bol pravdepodobne zaujímavejší aj z toho dôvodu, že svoje skúsenosti prezentovala naša kolegyňa Nika.

Girls Day 2016 vo WAME.sk

Aj keď sa tomu nevenujeme, ale zakopli sme aj do gaming dizajnu a hrám, keďže k tomuto segmentu mala jedná Girl potencionálny záujem. Nika nám ukázala svoju jednoduchú hru v ktorej si hráč postaví snehuliaka. Vyvýjala ju s druhým kolegom vo voľnom čase, použili pre 3D modely program Blender a engine Unity, z ktorých vytvorili jednoduchú mobilnú aplikáciu v zábavnom dizajne s ešte zaujímvajším cieľom hry 😀 Zatiaľ nie je oficiálne „vonku“, ale určite keď ju títo dvaja vydajú, dáme o tom vedieť aj na našom blogu.

Trochu boli sklamaní backend developeri, pretože dievčatám veľa nevraveli pojmy ako PHP, MySQL či NodeJS, takže sme ich nechceli trápiť a tieto témy sme zhrnuli veľmi rýchlo a stručne.

Čo si od nás dievčatá odniesli?

Výsledkom posedenia boli rôzne otvorené a nakoniec zodpovedané otázky zo všetkých oblastí vývoja webových aplikácii.

Všetci sme si naozaj veľmi „sadli“ a cítili sa veľmi uvoľnene.

Pohodové doobedie sme uzavreli kávičkou v historickom centre Bardejova, pri ktorej dievčatá vyplnili jednoduchý dotazník pre organizátorov Girl’s Day z Aj ty v IT. Ten pomôže určite posúvať vpred ďalšie ročníky tohto úspešného eventu.

Záver a ďakovačky

Na záver by sme sa radi poďakovali v prvom rade zúčastneným dievčatám, bez ktorých by tento deň nebol realizovateľný.

Zároveň by sme sa radi poďakovali aj šikovným organizátorkám z Aj ty v IT, ktoré dali príležitosť aj nám, pomedzi mená ako sú T-Systems, Siemens, Orange, O2, Datalan či iné známe spoločnosti.

Ďakujeme a tešíme sa ďalší ročník a nové známosti!

wame logo

Tvoríme e-shopy, aplikácie a informačné systémy

Mohlo by Vás zaujímať

Čo to vlastne je API rozhranie a prečo je potrebné ho zabezpečiť? Nikdy ste o tom nepočuli? Nevadí, v tomto článku sa dozviete viac.
V dňoch 27-28.2.2024 sme s WAME zdieľali naše know-how z vývoja webov Magento, Prestashop a webových i mobilných aplikácií na najväčšom e-commerce veľtrhu v Českej republike "CzechOn-lineExpo". Okrem príjemného stretnutia s dlhoročnými klientmi, sme spoznali aj nových partnerov, ich požiadavky na weby i aplikácie a odhalili sme smerovanie e-commerce trhu v najbližších rokoch.
Stretávame sa s klientmi, ktorí uvažujú medzi open-source, e-shopom na mieru alebo krabicovým riešením. Preto sme sa rozhodli venovať práve tejto téme na Ecommerce Bridge a objasniť si najčastejšie mýty a fakty. V našom blogu vysvetlíme čo vám jednotlivé riešenia môžu priniesť a v čom vás môžu v budúcnosti obmedzovať.