Čo je to XML feed, na čo sa používa, ako ho vytvoriť?

favicon-wame
obrazok xml feed
Ak ste vlastníkom eshopu, tak ste pravdepodobne počuli o pojme “XML feed”. Je totiž jeho nevyhnutnou súčasťou. V tomto článku vám priblížime čo pojem XML feed znamená, načo sa v praxi používa, čo je jeho podstata, ako sa vyvára a či má nejaké limity.

Ak ste vlastníkom eshopu, tak ste pravdepodobne počuli o pojme “XML feed”, alebo o rôznych iných súboroch pre export dát z eshopu do iných zdrojov. Alebo naopak pre import dát do eshopu.

Čo to vlastne ten XML feed je a ako funguje?

Je skratka pre Extensible Markup Language, jedná sa o jazyk pre značkovanie údajov. Jazyk XML sa štruktúrovo dosť podobá jazyku HTML. Vo výpočtovej technike je značkovanie proces určovania štruktúry, vzhľadu a v prípade XML aj významu ľubovoľných údajov pomocou kódov nazývaných značky, alebo aj tokeny.

 

Podstata XML feedu

Štruktúrovo sa dosť podobá jazyku HTML, ale tam podobnosť medzi nimi končí. Zatiaľ, čo v HTML značky určujú vzhľad a prostredie údajov – nadpisy budú tu, odsek začne tam a podobne….V XML značky určujú štruktúru a význam údajov – o aké údaje ide.

 

XML umožňuje vytvoriť ľubovoľnú značku potrebnú na popis a štruktúrovanie údajov. Povedzme napríklad, že potrebujete uložiť a zdielať informácie o domácich zvieratách, alebo prečo nie rovno produktov, keď robíme eshopy? 🙂

Pár slov o správne štrukturovaných údajoch

Správne štruktúrovaný súbor XML spĺňa súbor veľmi prísnych pravidiel upravujúcich XML. Ak súbor tieto pravidlá nespĺňa, prestane fungovať. Napríklad v predchádzajúcej ukážke kódu má každá značka aj koncovú značku, teda informáciu o tom, kde sa hodnota údaju začína a kde končí.

 

Ako využijeme XML súbor v praxi?

V prípade eshopu je používanie XML feedu veľmi časté. Je to spôsob, akým prenesieme z eshopu objednávky, produkty, alebo iné informácie do inej služby ako je MKSoft, Google, či Facebook.

Automaticky prechádzajú objednávky do MKSoftu a tak je proces automatizovaný. Môžeme ho však použiť aj na prenos mksoft – eshop, kde spravujeme všetky dáta ako produkty alebo kategórie v MKSofte a eshop sa automaticky aktualizuje.

Produkty do Heuréky, FAVI alebo Zboží?

Najznámejšie použítie pre XML a eshopy na slovensku a česku je asi použítie feedu na prenos informácií do služieb ako je heuréka, favi, alebo iné porovnávače obchodov. Heuréka akceptuje len formát XML, rovnako aj favi. Výhodou týchto služieb je, že ak chceme posielať produkty do heuréky aj favi, nie je potrebné medzi súbormi robiť veľké zmeny, nakoľko je štruktúra a obsah dát skoro totožný.

Ak by sme ale chceli produkty preniesť do google merchant, alebo facebooku, môžeme taktiež použiť XML feed, avšak jeho štruktúru a hodnotu dát musíme upraviť podľa pravidiel googlu, ktoré najdeme v dokumentácií, rovnako aj pravidlá pre heuréku.

 

Ako vytvoriť XML feed?

Rýchlo a jednoducho podľa tohto online nástroja, ktorý zvýrazní dáta.

XML feed však môžeme vytvoriť aj v poznámkovom bloku nášho operačného systému s tým, že súbor uložíme s koncovkou .xml

Ak máme eshop, pravdepodobne budeme chcieť nechať naprogramovať automatické prekonvertovanie dát, pretože manuálne prepisovať dáta je časovo náročné a nepraktické.

Pre WordPress s rozšírením WooCommerce je ideálne zakúpiť už existujúci modul. Napríklad modul pre export produktov z eshopu do heuréky.

 

Má XML nejaké limity?

XML dokáže spracovávať ohromné množstvo dát. Nie je oficiálny limit, koľko dát dokáže spracovať, pretože to závisi od veľkosti operačnej pamäti (RAM).

Avšak je veľmi malá pravdepodobnosť, že váš eshop má viac dát, ako XML zvládne. Ak by ste mali eshop, kde je viac ako 50 000 produktov, výkon servera by ste pravdepodobne riešili z iného dôvodu ako je generovanie feedov.

 

Dúfam, že ste sa niečo nové naučili 🙂

 

wame logo

Tvoríme e-shopy, aplikácie a informačné systémy

Mohlo by Vás zaujímať

Náš kolega Stano už desať rokov neodmysliteľne patrí k tímu WAME a to si zaslúži poriadnu odmenu! Za jeho dlhoročnú a dobre odvedenú prácu sme mu pripravili veľké prekvapenie a malú oslavu.
Ako býva zvykom, doba ide dopredu a s ňou aj grafické prvky či e-commerce trendy, a vy preto rozmýšľate nad redizajnom webu či eshopu? Kedy je vhodný čas a načo si dávať pozor? V tomto článku sa dozviete 7 tipov kedy pristúpiť k redizajnu.
S tímom WAME sme sa v máji zúčastnili dvoch významných veľtrhov. Pozrite sa, ako vyzerala naša prezentácia tvorby e-shopov v Magento 2 a aplikácie pre servisných technikov, čo všetko sme stihli, aké projekty nás v budúcnosti čakajú a ako sme sa vo voľnom čase zabavili.