Ako odhaliť rizikový e-shop? 1. časť

Súčasná "rýchla" doba spôsobuje, že spotrebiteľ automaticky nakúpi tak ako vždy a pre nedostatok času neoveruje dôveryhodnosť e-shopu. V tomto článku Vám ponúkame pár tipov, ako postupovať pri odhalení nekalých praktík online predajcov. Tak poďme na to!

Overte dôveryhodnosť domény

Skontrolujte názov domény e-shopu a pozrite si, či znie dôveryhodne. Ešte lepšie je, ak doména zodpovedá názvu spoločnosti. Pred nákupom z akéhokoľvek nového e-shopu sa vyhnite doménam, ktoré znejú nezrozumiteľne alebo obsahujú neobvyklé znaky.

 

Vyhľadajte recenzie a hodnotenia

Skúste nájsť recenzie a hodnotenia e-shopu od ostatných zákazníkov. Google, Facebook, Trustpilot a podobné platformy môžu poskytnúť užitočné informácie o skúsenostiach iných ľudí. Buďte však opatrní na falošné recenzie, ktoré môžu byť manipulované.

Zistiť kontakt na zákaznícku podporu

Dobre fungujúci e-shop by mal mať ľahko dostupnú kontaktnú zákaznícku podporu. Skontrolujte, či majú e-mailovú adresu, telefónne číslo alebo chatovací kanál, kde môžete v prípade potreby kontaktovať predajcu.

 

Bezpečnosť webových stránok

Zistite, či e-shop používa zabezpečené spojenie SSL. To zabezpečuje, že vaše osobné údaje a platobné informácie sú šifrované, čo znižuje riziko úniku údajov.

Kaj je SSL certifikat in zakaj ga vaša spletna stran potrebuje? - Spletnik

 

Podmienky nákupu a vrátenia tovaru

Prečítajte si podmienky nákupu a vrátenia na webe. Seriózne e-shopy zvyčajne poskytujú jasné a pochopiteľné informácie o možnosti vrátenia tovaru a ich politikách týkajúcich sa reklamácií.

 

Podozrivé ceny a ponuky

Ak sú ceny príliš nízke, mohlo by to byť príznakom falšovania alebo podvodu. Buďte opatrní pri e-shopoch, ktoré ponúkajú tovary za veľmi nízke ceny bez zjavného dôvodu.

 

Overte informácie o spoločnosti

Skúste nájsť informácie o spoločnosti, ktorá prevádzkuje e-shop. Adresa sídla, telefónne číslo a ďalšie kontaktné údaje môžu poskytnúť dôkaz o spoľahlivosti predajcu.

 

Nevyžiadané e-maily a reklamy

Buďte opatrní pri náhodných e-mailoch alebo reklamách, ktoré ponúkajú atraktívne ponuky z neznámych zdrojov. Toto môžu byť phishingové pokusy alebo podvodné kampane.

 

Dôkladne overte platobné možnosti

Zistite, aké platobné možnosti e-shop ponúka. Seriózne e-shopy zvyčajne poskytujú viacero bežných a dôveryhodných možností platby.

 

Prefoťte si potvrdenie o platbe

Vždy si urobte snímku obrazovky alebo prefoťte potvrdenie o platbe, ktoré vám e-shop poslal po vykonaní nákupu. Toto vám môže byť užitočné v prípade, že sa vyskytnú nejaké problémy s objednávkou.

 

Pamätajte, že overovanie dôveryhodnosti e-shopu je veľmi dôležité, najmä ak ide o nákup drahých tovarov alebo poskytovanie osobných informácií. Buďte opatrní a dbajte na svoju bezpečnosť pri online nákupoch.

 

Pokračovane v ďalšom blogu – 2. časť

wame logo

Tvoríme e-shopy, aplikácie a informačné systémy

Mohlo by Vás zaujímať

V dňoch 27-28.2.2024 sme s WAME zdieľali naše know-how z vývoja webov Magento, Prestashop a webových i mobilných aplikácií na najväčšom e-commerce veľtrhu v Českej republike "CzechOn-lineExpo". Okrem príjemného stretnutia s dlhoročnými klientmi, sme spoznali aj nových partnerov, ich požiadavky na weby i aplikácie a odhalili sme smerovanie e-commerce trhu v najbližších rokoch.
Stretávame sa s klientmi, ktorí uvažujú medzi open-source, e-shopom na mieru alebo krabicovým riešením. Preto sme sa rozhodli venovať práve tejto téme na Ecommerce Bridge a objasniť si najčastejšie mýty a fakty. V našom blogu vysvetlíme čo vám jednotlivé riešenia môžu priniesť a v čom vás môžu v budúcnosti obmedzovať.
24. novembra 2023 sa o 00:00:01hod. rozbehne celosvetová reklamná kampaň roka - Black Friday. Veľa tovaru, úžasné zľavy a akcie, a hlavne veľký nápor kupujúcich na online trh. Veľká príležitosť výhodne nakúpiť a v neposlednom rade hlavne predať. Ako sa však na BLACK FRIDAY správne pripraviť z pohľadu e-shopu?