Čo máme nové #1

favicon-wame
stano-a-marek kolegovia wame

Aký bol apríl vo WAME? V skratke, čo sme implementovali, spustili, vynovili a vytvorili v apríli, očami programátorov.

V skratke, čo sme implementovali, spustili, vynovili a vytvorili v apríli.

Stanislav Červeňák

V apríli sme okrem iného pracovali aj na projekte BOSP, kde sme oddelili bosp.sk pre nákup len pre slovenskú krajinu a bosp.cz pre nákup pre českú krajinu. Upraviť sme museli aj vyhľadávanie odberného miesta pre Zásielkovňu alebo DHL Parcel Service. Vynovili sme fakturačný modul kde si pre každú krajinu vieme zadávať iný formát čísla faktúry.

bozp_screen

Martin Vlček

Dokončil som svoj prvý web vo WAME pre klienta, ktorý poskytuje komplexné služby v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a požiarnej ochrany dodávateľským spôsobom.

Momentálne pracujem na prerábke webu pre klienta z Bardejova, ktorý už siedmy rok po sebe usporadúva veľkú tuningovú show priamo v centre mesta.

Marek Brinko

Tento mesiac pracujem na rozsiahlom eshope rybárske, kde sme pre klienta museli naprogramovať rôzne nové funkcionality, ako napríklad Vernostný systém, v ktorom si klient zadefinuje pravidlá podľa ktorých vie každému registrovanému zákazníkovi poskytnúť špeciálne ceny pre produkty v e-shope.

Taktiež náš klient na dopravu využíva kuriérsku spoločnosť GLS, avšak prepisovanie objednávok manuálnym spôsobom do GLS klientského systému je časovo náročné, neefektívne a chybové. Preto sme pre klienta pripravili automatický export objednávok za zvolené časové obdobie. Systém v sekunde vygeneruje CSV súbor, ktorý importujem klient v GLS klientskom systéme. Týmto krokom sa automaticky vytvoria zásieloky so všetkými údajmi, kde sa berie v úvahu aj to, či chcel zákazník dodanie na fakturačnú alebo inú dodaciu adresu.

gls_logo

Kolega – backend developer

Spolupráca medzi kolegmi funguje

Pre eshopevé riešenie spoločnosti Interiérstudio sa mesiac apríl začal naladením vylepšeného modulu pre špeciálne ceny produktov. S úlohou mi pomáhal kolega Marek, ktorý refactor-oval pôvodný kód v inom projekte. Okrem toho sa na stránku produktu pridali pod sekciu odporúčaných produktov aj súvisiace produkty.

Ako malý oddych od programovania som dostal priestor na spracovanie poznámok, ktoré som si písal do začiatku spolupráce. Na ich základe som vytvoril dokument s otázkami, odpoveďami a riešeniami, ktoré by mohli pomôcť novým kolegom. Týkali sa hlavne spojazdnenia projektu na localhost-e, ako nastavovanie Nette freamwork-u, štruktúry ich databázy v MariaDB, debug-ovania v Tracy a postupmi pri technických prekážkach. Kolegovia používajú pre vývoj aplikácie operačný systém Mac OS X s editorom PhpStorm, ja preferujem Debian Linux s editorom vim.

Nie všetko čo vyzerá jednoducho, je jednoduché…

Začalo sa pracovať aj na získavaní dát zo softvéru Tangram cez rozhranie API, ktoré zabezpečí synchronizáciu eshop-u s aktuálnymi cenami produktov a stavu skladu. Na prvý pohľad vyzerala úloha jednoducho, ale počas vývoja sa vynorili na povrch rôzne technické výzvy. Hneď na začiatku sa objavil problém so self-signed certifikátom, ktorý php funkcia curl_exec() prednastavené nepovoľuje. Po úspešnom získaní informácií mali údaje vo formáte JSON veľkosť približne 5MB, čo je na kontinuálne spracovávanie dosť veľa (okolo 1800 produktov). Jedným z riešení by bolo získavať ceny iba tých produktov, ktoré sa zmenili od zadaného dátumu. Pre jednotlivé produkty sa majú získavať ceny pre koncových zákazníkov, ale aj ceny pre biznis partnerov, čo vyžaduje použitie modulu cenových skupín. Okrem toho bolo potrebné implementovať kód, ktorý sa postará o to, že nenastane viacnásobné spustenie importu, pokiaľ sa predošlý import ešte vykonáva.

Ako to býva zvykom, objavili sa rôzne bug-y, ktoré po fix-nutí niekedy otvoria dvere ďalším bug-om. Opravená cookies lišta už mala fungovať, keďže sa použila záplata z iného projektu, ale u mňa sa nechcela zobraziť. vymazal som kompletnú históriu aj cahce prehliadača, odinštaloval plugin-y a nič z toho nepomáhalo. Nakoniec som poprosil kolegov, aby to otestovali u seba a keď mi oznámili, že je to v poriadku, uzatvoril som to. Občas je dobré vedieť, kedy sa zastaviť a posunúť sa ďalej, aj keď nemáme vysvetlenie na niektoré veci. Nemálo času zabralo aj hľadanie príčiny, prečo som nevedel odosielať commit-y cez git do BitBucket-u. Nakoniec vysvitlo, že pri povoľovaní prístupu pre repozitár sa majú nastaviť iba práva bez pridávania SSH kľúča. Kľúč si musí programátor nastaviť sám cez ich webové rozhranie.

Slack – komunikačný prvok medzi kolegmi

S kolegami som sa na Slack-u podelil o optimalizovaný spôsob kopírovania veľkého počtu údajov v databáze. Klasicky by sa to riešilo výberom údajov z DB do PHP a následným vložením z PHP do DB. Pri úlohe so stovkami údajov by bol klasický spôsob pomalý. Výhody kopírovania cez dočasnú tabuľku je, že je to omnoho rýchlejšie a nie je potrebné riešiť všetky stĺpce, ale stačí iba tie, ktoré sa majú zmeniť. Ak by bol záujem, môžem podrobnejšie vysvetliť na príklade, stačí sa ozvať. Popri tom som začal pracovať aj na úlohe pre zlučovanie produktov do jedného. Tým som sa z back-end časti presunul aj na front-end, kde je potreba vytvoriť používateľské rozhranie vo forme modálneho okna, ktoré bude obsahovať nastavenia pre samotné merge-ovanie a napríklad aj autocomplete pole pre zvolenie produktu, ktorý sa má zlúčiť do aktuálneho (aby to bolo pre používateľa jednoduchšie).

Jedna z výhod pracovnej pozície programátora je tá, že je veľmi málo pravdepodobné robiť na niečom rovnakom. Monotónna práca v našom obore neexistuje. Programátor sa stále učí, zdokonaľuje svoje kódy a premieňa energiu z kávy alebo čierneho čaju na riadky textu, ktorým iní ľudia nerozumejú, ale ani nemusia, hlavne, že im naša snaha zjednodušuje životy.

Toto je jedna z možností relaxu programátorov po práci. 

 

Už teraz sa tešíme, ako predstavíme ďalšie novinky, na ktorých pracujeme.

Chceli by ste kvalitný web, úspešný e-shop alebo aplikáciu na mieru? Čítate správne riadky, kontaktujte nás na: info@wame.sk a my Vám uľahčíme cestu k úspechu.

wame_logo

wame logo

Tvoríme e-shopy, aplikácie a informačné systémy

Mohlo by Vás zaujímať

Čo to vlastne je API rozhranie a prečo je potrebné ho zabezpečiť? Nikdy ste o tom nepočuli? Nevadí, v tomto článku sa dozviete viac.
V dňoch 27-28.2.2024 sme s WAME zdieľali naše know-how z vývoja webov Magento, Prestashop a webových i mobilných aplikácií na najväčšom e-commerce veľtrhu v Českej republike "CzechOn-lineExpo". Okrem príjemného stretnutia s dlhoročnými klientmi, sme spoznali aj nových partnerov, ich požiadavky na weby i aplikácie a odhalili sme smerovanie e-commerce trhu v najbližších rokoch.
Stretávame sa s klientmi, ktorí uvažujú medzi open-source, e-shopom na mieru alebo krabicovým riešením. Preto sme sa rozhodli venovať práve tejto téme na Ecommerce Bridge a objasniť si najčastejšie mýty a fakty. V našom blogu vysvetlíme čo vám jednotlivé riešenia môžu priniesť a v čom vás môžu v budúcnosti obmedzovať.