8 zlých návykov, ktoré ničia váš počítač

favicon-wame
banner zle navyky ktore nicia pocitac
Nič nevydrží večne, hlavne technológie, ktoré každodenne používame. Ale váš počítač môže vydržať pekných pár rokov, ak sa k nemu budete správať dobre. Ak sa váš laptop pokazí skôr, ako by sa mal, existuje šanca, že ste k tomu dopomohli s niektorými obzvlášť zlými návykmi. Pozrite si 8 najhorších návykov.

 

Nič nevydrží večne, hlavne technológie, ktoré každodenne používame. Ale váš počítač môže vydržať pekných pár rokov, ak sa k nemu budete správať dobre.

Ak sa váš laptop pokazí skôr, ako by sa mal, existuje šanca, že ste k tomu dopomohli s niektorými obzvlášť zlými návykmi. Tu sú niektoré z najhorších vecí, ktoré môžete urobiť s počítačom, bez toho aby ste si to vôbec uvedomili, že robíte niečo zlé.

 

Chyba 1: Nechanie notebooku na plyšovom povrchu (a ďalšie problémy s prehriatím)

Teplo je smrteľným nepriateľom vášho počítača. Ak sa váš počítač príliš zahreje, procesor sa môže spomaliť, alebo na veky vekov vypnúť.

Dlhodobé prevádzkovanie pri vysokých teplotách môže znížiť životnosť vášho procesora, ventilátorov a batérie. Nehovoriac o tom, že je váš počítač hlučný a počujú ho aj vaši susedia.

V prípade stolných počítačov je riešenie jednoduché. Zaistite, aby bolo v skrini dostatočné prúdenie vzduchu s dostatkom vetracích otvorov a chladný vzduch prechádzal cez všetky komponenty. Počítač nedávajte do skríň a tesných priestorov, kde nie je prívod čerstvého vzduchu. Áno, aj počítač musí dýchať. Ak ste laik, odporúčame počítač zveriť do rúk odborníka.

Pravdepodobne budete chcieť raz za čas vyčistiť počítač od prachu, napríklad stlačeným vzduchom, určite nie mokrou handrou.

Ak máte výkonnejšiu zostavu, zaistite si lepší ventilátor na procesor, prípadne vodné chladenie.

Notebooky si naopak vyžadujú o niečo väčšiu starostlivosť. Ich prenosnosť vedie k mnohým zlozvykom, ako je kladenie na deku alebo iný plyšový povrch. Blokuje tým prúdenie vzduchu zo spodnej strany (ak povrch blokuje vetracie otvory).

Ak je možné, používajte notebook na rovnom povrchu (kde ho zvyčajne gumové podložky zdvihnú nad stôl), alebo sa aspoň uistite, že povrch neblokuje vetracie otvory. Podložky pod notebook sú dobrým spôsobom, ako zabezpečiť, aby veci zostali v pohode.

V skratke: zaistite dobrý prívod vzduchu, nenechávajte notebook na horúcich miestach (v aute, na priamom slnku v horúce dni) a občas vyfúknite prach.

Chyba 2: Zanedbávanie nečistoty, prachu a kvapalin.

Všetky počítače časom hromadia prach, ohrievajú komponenty a nútia ventilátory viac pracovať. Pravidelné čistenie vám môže pomôcť, ale predovšetkým chcete zabrániť tomu, aby sa nečistota vôbec dostala do počítača. Ak je to možné, nechajte počítač na stole. V opačnom prípade sa aspoň uistite, že sú na vašich ventilátoroch filtre.

Nejedzte a nepite v okolí počítača, prinajmenšom buďte opatrní, keď to robíte.

Získanie omrviniek do klávesnice je nielen nechutné, ale môže poškodiť klávesy samotné, čo spôsobí tažšie stláčanie niektorých kláves, pri najhoršom klávesa nepôjde stlačiť vôbec. Čo sa týka pitia pri počítači, som si istý, že už ste počuli dosť hororových príbehov o tom, ako si niekto rozlial kávu do svojho notebooku, čo ho môže priamo zničiť. Notebooky kávu nepijú.

Chyba 3: Neopatrná manipulácia s notebookom

 

Aj keď zatial platí, že pre stolné počítače je luxus pohodlného sedenia vo vašej kancelárií, notebooky podliehajú všetkým druhom zneužívania. Videl som ľudí, ako vzali notebook za displej, príliš veľkou silou otvorili pánt z jednej strany a laptop hodili na gauč z druhej strany miestnosti.

 

 

Ďalší super zlý príklad je, ako ľudia používajú svoje notebooky ako tácku pod jedlo alebo pitie, čo má núti zaťať zuby v úzkosti. Notebooky majú byť prenosné a niektoré môžu byť pekne odolné, ale čím viac ich zneužívate, tým pravdepodobnejšie niečo poškodíte.

Ak ma váš notebook namiesto SSD disku ešte HDD (točivý pevný disk), môže prehadzovanie alebo otriasanie počítačom – najmä ak je jednotka v tom čase aktívna, dokonca spôsobiť vykĺbenie jeho hlavy. Nie je to bežné, ale ak sa to stane, budete mať zlý deň. Ak svoje údaje nemáte zálohovane, deň bude ešte horší.

Váš notebook je drahý majetok: zaobchádzajte s ním ako s takým.

Chyba 4: Zlá správa batérie

To, že má váš notebook zo začiatku osem hodinovú výdrž batérie neznamená, že to tak zostane navždy. Batérie sa časom kazia – pri prvom zakúpení môžete získať osem hodín pri úplnom nabití, ale po niekoľkých rokov sa to môže znížiť na šesť alebo sedem hodín. Tomuto poklesu nemožno uniknúť, ale môžete ho ešte zrýchliť, ak svoj notebook sputíte vždy na 0 percent.

 

Ak chcete predĺžiť dlhodobé zdravie batérie, je najlepšie ju pravidelne nabíjať. Samozrejme sa tým nestresujte – ak ste v lietadle a potrebujete pracovať, občasné vybitie vám nezabije batériu. Z dlhodobého hľadiska je lepšie batériu pravidelne nabíjať, ako ju nechať úplne vybiť.

Ak kupujete novú batériu, nehľadajte lacné varianty na eBayi, bazoši a podobných stránkach. Kupujte od výrobcu alebo v rešpektovanom obchode tretej strany. Nekvalitné batérie nebudú v najlepšom prípade dobre držať náboj a v horšom prípade môžu byť nebezpečné. To isté platí pre nabíjačky tretích strán – stačí sa držať oficiálnej ponuky výrobcu.

Chyba 5: Bez ohľadu na elektrickú bezpečnosť

 

Váš počítač odoberá značné množstvo energie je náchylný na poškodenie prepätím – malé, dočasné zvýšenie napätia prechádzajúceho cez elektrické vedenie.

Môže sa to stať po výpadkoch napájania, po zapnutí iného vysoko výkonného zariadenia v domácnosti alebo po nespoľahlivej elektrickej sieti vo vašom meste.

Napájanie vo vašom počítači obsahuje niektoré prepäťové ochrany, dlhodobejšiu ochranu však získate špeciálnou prepäťovou ochranou.

Ak máte na utratenie pár peňazí navyše, môžete si dokonca zaobstarať neprerušiteľný zdroj napájania. Toto zariadenie obsahuje záložnú batériu, ktorá zabraňuje počítaču v strate údajov pri náhlom výpadku napájania.

Chyba 6: Namáhanie káblov a portov

 

Poškodenie USB portu alebo kábla nie je až také nebezpečné ako nesprávna manipulácia s napájacím adaptérom, ale stále môže spôsobiť zbytočné poškodenie vášho počítača.

Môže sa to javiť ako zrejmé, ale káble do portov netlačte, ak sa nezasunú správne.

Podobne, ak necháte niečo zapojené, buďte opatrní, aby ste to neohýbali – ak máte v USB porte svojho notebooku USB flash disk, môže sa stať, že vás laptop ohne USB flash disk a poškodí tak jednotku, port, alebo oboje. A vďaka USB portom, ktoré sú na dnešných notebookoch také špičkové, určite nechcete, aby ste jeden z nich zničili.

To isté platí pri ostatných kábloch. Ak neustále robíte ostré pohyby tam a späť, je pravdepodobnejšie, že spôsobíte pretrhnutie vo vnútri kábla, čo spôsobí, že kábel bude jemný alebo zbytočný.

Chráňte ich pred hladnými deťmi a domácimi miláčikmi. Naštastie je poškodený kábel lacný v porovnaní s počítačom, ale prečo zbytočne míňať peniaze, keď nemusíte?

Chyba 7: Strata času a peňazí zbytočnou údržbou 

 

V časoch systému Windows XP, keď bol hardvér obmedzený a počítače boli pomalé, mohla údržba počítača znamenať rozdiel. V dnešenej dobe je však nepravdepodobné, že by vymazanie nepoužívaných a dočasných súborov dosiahlo citeľné zvýšenie rýchlosti. Mnoho nástrojov na “Čistenie PC” je podvod, ktorý vás má vystrašiť, aby ste si kúpili ich produkt. A tie bezplatné, menej podvodné, sú väčšinou stále zbytočné.

Ďalej môžu byť určité typy “údržby” skutočne škodlivé. Čističe registrov neposkytujú takmer žiadne výhody, ale ak odstránia záznam z registra, ktorý skutočne potrebujete, môžu spôsobiť skutočné problémy. Podobne aj tieto nové aplikácie na ochranu osobných údajov, ktoré údajne zastavujú “špionáž systému Windows 10”, môžu narušiť určité funkcie bez toho, aby ste vedeli prečo.

Internet je plný zmetených ľudí, prečo niečo prestalo fungovať, len aby zistili, že je to chyba jedného z týchto nástrojov. Bude lepšie, keď si prejdete nastavenia systému Windows 10, dozviete sa čo robia a vyladíte si ich sami.

Chyba 8: Prehliadanie webu bez zabezpečenia

Napriek všeobecnej viere by “zdravý rozum”, hoci je veľmi cenný, nemal byť vašou jedinou ochranou pred malware (vírus). Aj legitímne stránky sa môžu infikovať malvérom, čo by vás prenieslo na tieto problémy a starostlivé prehliadanie vás nezachráni. Vo svojom počítači musíte použiť antivírus.

Našťastie sa vstavaná funkcia programu WIndows Defender od spoločnosti Microsoft po niekoľkých rokoch hodnotení na nižšej úrovni dostala celkom ďaleko. Nechajte ju robiť si svoju prácu. Ak však chete viac ochrany, zaobstarajte si antivírus, najmä taký, ktorý ponúka ochranu proti malware pri prehliadaní webu.

 

 

wame logo

Tvoríme e-shopy, aplikácie a informačné systémy

Mohlo by Vás zaujímať

Bez ohľadu na to, či vyvíjate mobilnú aplikáciu pre iOS, Android alebo obidva platfomy, správne publikovanie v App Store a Google Play je nevyhnutné pre dosiahnutie širokej základne používateľov a úspešný výkon v obchodoch. Viete ako na to?
Náš kolega Stano už desať rokov neodmysliteľne patrí k tímu WAME a to si zaslúži poriadnu odmenu! Za jeho dlhoročnú a dobre odvedenú prácu sme mu pripravili veľké prekvapenie a malú oslavu.
Ako býva zvykom, doba ide dopredu a s ňou aj grafické prvky či e-commerce trendy, a vy preto rozmýšľate nad redizajnom webu či eshopu? Kedy je vhodný čas a načo si dávať pozor? V tomto článku sa dozviete 7 tipov kedy pristúpiť k redizajnu.