8 nesporných výhod Nette frameworku. Uľahčite si vývoj webových aplikácii už dnes!

nette-bg

PHP patrí ku back-endovým jazykom používaným na scéne webových aplikácii. Jeho popularita vo svete je obrovská, najmä vďaka jeho jednoduchosti používania a syntaxi, na ktorú sa zvyká veľmi rýchlo a ľahko. Napriek tomu existuje mnoho vývojárov, ktorým PHP nevyhovuje v niektorých ohľadoch, poprípadne sa nejaký vývojár stratí v tom, čo vlastne robí.

Aplikačný návrh je jedna z najťažších vecí na programovaní a čisté PHP nerobí tento proces o nič jednoduchší. Našťastie sa tento proces dá zjednodušiť používaním správnych nástrojov. U nás vo WAME používame už celé roky Nette framework a máme niekoľko dôvodov. prečo sme si tento framework zamilovali.

Ladenie

Ladenie aplikácie nemusí byť vždy jednoduché. V čistom PHP je to rozhodne pravda, keďže štandardné ladiace, nástroje nevypisujú veľa informácií a chyby nie sú vypísané veľmi zrozumiteľným spôsobom, čo rozhodne môže tento komplikovaný proces ešte viac skomplikovať.

Avšak nie pri Nette. Nette obsahuje samostatný ladiaci nástroj, Tracy. Ak sa niečo pokazí na vašej stránke, dostanete sa na chybovú stránku, ktorá do detailov vypíše všetky volania, ktoré viedli k danému problému a jasne ich označí v kóde. Tento nástroj je takisto rozšíriteľný, v prípade, že by ste ho chceli o niečo navyše obohatiť.

Tracy debugger

Bezpečnosť

PHP a bezpečnosť sú slová, ktoré sa spolu kamarátia veľmi ťažko – každý vstup alebo výstup, každé formulárové pole musí byť skontrolované skriptom, predtým, ako sa dáta odošlú. Žiaľ, pri toľkých povinnostiach sa môže veľmi rýchlo stať, že na nejaké z týchto polí zabudnete, čo znižuje bezpečnosť vašej aplikácie a robí ju zraniteľnejšou voči útokom.

Avšak s Nette, sa nemusíte viac obávať o tieto veci. Každé pole je skontrolované automaticky podľa typu vstupu vo formulári, okrem prípadu, ak Nette prikážete, aby nejaké pole nekontrolovalo. Toto predstavuje výhodu nielen pre začínajúcich programátorov, ktorí nemusia myslieť na každý aspekt overenia poľa, ale aj pre profesionálov, pretože vám to šetrí čas a umožní vám sústrediť sa na iné, dôležitejšie časti aplikácie.

Routovanie

Nette má v sebe integrovaný router, ktorý vám umožňuje rýchlo a jednoducho spravovať všetky cesty vo vašej aplikácii na jednom mieste, nezávisle od zvyšku aplikáciu, čo robí ich správu alebo údržbu rýchlu, jednoduchú a bezpečnú.

Modularita

Všetky nové verzie Nette frameworku (2.2+) obsahujú balíčky rozdelené na samostatné, nezávisle komponenty. V praxi to znamená, že môžete použiť akúkoľvek časť frameworku samostatne a nezávisle, bez potreby mať celý framework. Môžete napríklad vo svojej aplikácii, kde by bol prechod na celé Nette náročný použiť iba časti, ktoré chcete použiť, napr Tracy ladičku.

Tiež to znamená, že sa k novinkám v Nette môžete dostať oveľa rýchlejšie, lebo nemusíte čakať na novú verziu Nette, aby ste k týmto novinkám, ale môžete individuálne aktualizovať každý balíček, nezávisle od zvyšku frameworku.

Testovanie

Napriek tomu, že urobiť v PHP chybu je celkom jednoduché, mnohí vývojári nepoužívajú akúkoľvek formu PHP testovania. PHPUnit, napriek tomu, že je dobrý a kvalitný nástroj na testy, stále neznižuje veľmi zásadným spôsobom túto štatistiku. Nette, ale obsahuje svoj vlastný tester, ktorý vám pomôže vytvoriť test rýchlo a bezbolestne. Najlepšia vec je to, že testovanie je automaticky súčasťou Nette, takže nemusíte inštalovať navyše žiaden ďalší balík.

Povzbudzuje v písaní kvalitného kódu

V programovaní je množstvo spôsobov, ako vyriešiť daný problém, z toho niektoré sú lepšie alebo horšie ako iné. Nette má štruktúru, ktorá vás navádza (ale nenúti) k písaniu kódu čo najlepšími spôsobmi. Medzi príklady týchto spôsobov patrí napríklad MVC architektúra alebo Dependency Injection. To vám umožňuje písať kvalitnejší kód bez nadbytočného úsilia.

Rozšírenia

Ak pracujete na väčšom projekte, je možné, že budete potrebovať niečo, čo Nette neobsahuje. Ale s obrovským množstvom rozšírení, ktoré tento framework poskytuje, tento problém razom zmizne. Môžete si napríklad prejsť portál s rožšíreniami alebo vyhľadať niečo na internete.

Komunita

Nette je framework s veľkou česko-slovenskou komunitou, takže ak narazíte na nejaký problém, môžete sa obrátiť na fórum, kde vám radi poradia. V tejto komunite nájdete veľa vývojárov s dlhoročnými skúsenosťami s Nette, takže sa nemusíte báť, že pri prípadnom probléme budete automaticky odstavený na vedľajšiu koľaj.

Naše webové projekty, vrátane nášho najväčšieho projektu, WAME-IS, sú rovnako založené na dobre odladenom Nette základe, čo si myslíme, že svedčí o kvalitách tohoto frameworku. Nette je vhodný ako pre malé projekty, ako je napríklad osobný web či blog, tak aj pre veľké projekty.

Ak ste ešte Nette nevyskúšali a začínate vyvíjať webové aplikácie v PHP, určite by ste mali Nette aspoň zohľadniť pri vašom rozhodovaní. Alebo si pozrite náš open-source informačný systém WAME-IS, ktorý posunutie všetky výhody Nette na ešte vyššiu úroveň!

Upravené a adaptované podľa: https://medium.com/@filipklimes/7-killer-features-of-nette-framework-3ff62a268368

wame logo

Tvoríme e-shopy, aplikácie a informačné systémy

Mohlo by Vás zaujímať

Ako býva zvykom, doba ide dopredu a s ňou aj grafické prvky či e-commerce trendy, a vy preto rozmýšľate nad redizajnom webu či eshopu? Kedy je vhodný čas a načo si dávať pozor? V tomto článku sa dozviete 7 tipov kedy pristúpiť k redizajnu.
S tímom WAME sme sa v máji zúčastnili dvoch významných veľtrhov. Pozrite sa, ako vyzerala naša prezentácia tvorby e-shopov v Magento 2 a aplikácie pre servisných technikov, čo všetko sme stihli, aké projekty nás v budúcnosti čakajú a ako sme sa vo voľnom čase zabavili.
Čo to vlastne je API rozhranie a prečo je potrebné ho zabezpečiť? Nikdy ste o tom nepočuli? Nevadí, v tomto článku sa dozviete viac.