Ako sme sa spojili s kolegami v druhom meste alebo ako sme zväčšili náš openoffice

obrazok ako sme sa spojili s kolegami v druhom meste openoffice

Určite to poznáte. Pracujete v tíme, no nie vždy máte kolegu po ruke, aby ste do neho drgli a opýtali sa ho niečo veľmi dôležité. Vo svete a už aj na Slovensku sa čoraz viac ľudí schyľuje k Home office. Má to svoje výhody aj nevýhody.

Ak pracujete v tíme s ľuďmi, ktorí práve nie sú v kancli, musíte spolu komunikovať tak, aby z veci na ktorej pracujete, nevznikol guláš pre jeho alebo vaše nepochopenie. Zväčša na to postačí chat, u nás vo firme využívame Teamwork Chat (dnes už sme prešli na Slack). Ďalšími alternatívami môžu byť Slack, Hangout od Googlu, Messenger od Facebooku…

No niekedy sa potrebujete aj vidieť, prípadne ukázať niečo na obrazovku alebo zdieľať obrazovku ak má niekto problém. Určite poznáte Skype a jeho konferenčné hovory, ale určite tiež poznáte, že nie vždy to funguje tak ako má. Pri každom volaní na seba kričíte “počujeme sa?” Otestovali sme niekoľko aplikácií od herných, ktoré slúžia na komunikáciu medzi hráčmi, až po konferenčné pre veľké korporátne firmy.

Najviac nás zaujal Appear.in (v dnešnej dobe sa premenoval na Whereby.com), ktorý má aj integráciu do Slacku, ale funguje jednoducho a to tak, že si vytvoríte miestnosť, ktorá dostane vlastný odkaz, ktorý môžete zdieľať a ktokoľvek sa môže pripojiť. Stačí povoliť mikrofón a kameru. Miestnosť je možné uzamknúť, a vtedy nejaký administrátor môže povoliť prístup ďalším ľuďom. Tým, že zaklope sa mu pošle aj jeho fotka, a tak hneď vie kto je na druhej strane. Viete si vypnúť mikrofón alebo kameru a kedykoľvek ju zapnúť, ale to má aj Skype. Jeho výhodou oproti Skype je to, že zdieľať obrazovku môžu všetci účastníci naraz. Má aplikáciu aj pre telefón alebo tablet. Zadarmo je určený maximálne pre 4 osoby, no má aj platený plán, kde sa môže pripojiť až 12 osôb.

A ako sme to zapojili u nás?

Webkameru od Logitech sme už mali v kancelárii dávno. Využívali sme ju práve na Skype s klientmi. Zapnúť aplikáciu v prehliadači je v pohode, keď ste sami a sami si určíte kedy budete telefonovať. No my sme chceli byť napojení stále, ako keby kolega sedel za nami a ktokoľvek sa s ním môže začať rozprávať.

Televízor od Samsungu sme mali v kancelárii už dlhšie. Nadišla tak otázka, ako to dostať z PC na TV. TV má Wi-Fi aj LAN kábel, no obchod v TV neponúkal žiadnu zaujímavú aplikáciu a ani vstavaný prehliadač nepodporoval video z Appear.in Whereby.com. Keďže máme k TV pripojený X-Box, ktorý občas zapneme na relax, tak sme takisto vyskúšali Internet Explorer alebo Edge, ktorý boli na tom podobne, a tak sme prešli obchod s aplikáciami, kde jediná možnosť bola aplikácia Twitch čo je streamovacia platforma. To sa nám síce podarilo rozchodiť ale chcelo by to stále človeka, ktorý by sa o to musel starať cez studio.

Na vyskúšanie sme priniesli z domu Apple TV 4tej generácie, na ktorú sme z iMac (Retina 5K, 27-inch, Late 2015) cez AirPlay nazdieľali obrazovku s prehliadačom. Na stenu sme namontovali otočný držiak a na ňu umiestnili TV.

Po čase bolo trošku otravné keď bolo stále nutné stišovať rádio (nájsť kartu v ktorej hraje rádio a dať mute). Existuje na Githube aplikácia, kde si môžete nastavovať hlasitosť podobne ako to je na Windowse pre každú aplikáciu zvlášť. Je to síce fajn no potom sme objavili ešte aplikáciu Sound Control, v ktorej je možné určovať aj to, z ktorej aplikácie má ísť zvuk do akého výstupu. Tak sme docielili, že zvuk z Appear.in nám ide priamo z TV a rádio a ostatné zvuky priamo z PC.

Ďalším problémom bolo to, že zvuk síce išiel z TV, ale mikrofón bol na druhej strane kancelárie v iMac. Na klasické rozhovory to bolo síce OK, ale pri Retrospektíve kde sedíme v kruhu v strede kancelárie, nás už kolegovia nepočuli, a tiež sa sťažovali na výpadky mikrofónu. A tak sme sa rozhodli pre skúšku kúpiť nejaký lacnejší štúdiový mikrofón.

Keďže iMac má len 1 port, ktorý je určený pre repráky alebo aj mikrofón, tak po pripojení mikrofónu nebolo z iMacu nič počuť. Preto bolo nutné zakúpiť ešte zvukovú kartu. Siahli sme opäť po niečom malom šikovnom a lacnom čo plnilo presne účel, ktorý sme potrebovali. Keďže aj USB portov je málo, napojili sme USB Hub, do ktorého sa napojila webkamera a zvukovka s mikrofónom, a do tej sme napojili aj repráky, ktoré sa nám povaľovali v kancelárii.

Pre zhrnutie ešte pár ďalších aplikácií, ktoré sme vyskúšali.

https://discordapp.com/

https://www.join.me/

wame logo

Tvoríme e-shopy, aplikácie a informačné systémy

Mohlo by Vás zaujímať

Čo to vlastne je API rozhranie a prečo je potrebné ho zabezpečiť? Nikdy ste o tom nepočuli? Nevadí, v tomto článku sa dozviete viac.
V dňoch 27-28.2.2024 sme s WAME zdieľali naše know-how z vývoja webov Magento, Prestashop a webových i mobilných aplikácií na najväčšom e-commerce veľtrhu v Českej republike "CzechOn-lineExpo". Okrem príjemného stretnutia s dlhoročnými klientmi, sme spoznali aj nových partnerov, ich požiadavky na weby i aplikácie a odhalili sme smerovanie e-commerce trhu v najbližších rokoch.
Stretávame sa s klientmi, ktorí uvažujú medzi open-source, e-shopom na mieru alebo krabicovým riešením. Preto sme sa rozhodli venovať práve tejto téme na Ecommerce Bridge a objasniť si najčastejšie mýty a fakty. V našom blogu vysvetlíme čo vám jednotlivé riešenia môžu priniesť a v čom vás môžu v budúcnosti obmedzovať.