7 tipov, ako lepšie písať

pisaci stroj

Venujete sa písaniu a chcete byť stále lepší? Pozrite si našich sedem tipov. Poznáte základnú zásadu dobrého písania Jamesa Altuchera?

V januári som písal blog o tom, prečo si dať pri písaní pozor na gramatiku. Článok som vtedy z pochopiteľných dôvodov pred publikovaním kontroloval 3 dni. Preto nerád píšem o písaní.

Napriek tomu som sa dnes pozrel na pár tipov, ako písať lepšie. Na webe sú ich stovky. Väčšina sa opakuje, niektoré sú vyslovene blbosti. Vyberal som preto len z rád autorov, ktorí majú zopár prác publikovaných aj knižne. Predsa len, papier má vyššie nároky na kvalitu, ako nejaký osobný blog.

Titulok musí zaujať, vety nesmú byť dlhé, článok musí odstáť, naučte sa, preboha, pravopis… sú bežné veci opakujúce sa v každom článku. Čo ale v každom nie je…

Nepýtajte si povolenie písať

Jedným z najhorších začiatkov texu sú vety zo skupiny “podľa môjho skromného názoru…” a “verte, či nie”. Po prvé – každý, kto ide čítať váš blog vie, že vyjadrujete svoj názor.

A po druhé – prečo by mal byť váš názor skromný a spochybnený hneď úvodným slovom? Znie to alibisticky a ustráchane. Ak chcete, aby váš názor bral niekto vážne, musíte ho začať vážne brať (a prezentovať) aj vy.

Píšte veci, na ktoré máte jasný názor

Venujte sa témam, ktorým sa rozumiete a ste v nich doma. Texty budú hodnotené, lebo budú obsahovať vašu reálnu skúsenosť, či pohľad. Nebuďte jedným z tých, ktorí sa potrebujú vyjadriť ku každej aktuálnej téme, aj keď k nej nemajú vôbec čo povedať.

Zdieľajte tajomstvá

Ak ste odborník v oblasti, o ktorej píšete, nebojte sa zdieľať časť know-how. S menším problémom ľuďom pomôžete a s väčším sa na vás obrátia sami. Nebojte sa, kvôli jednému prezradenému tajomstvu neprídete o prácu. Pozrite si blog Visibility. Ak by mali pre každý zverejnený tip, či návod prísť o klienta, už dávno by tu neboli.

Reč

Píšte rovnako, ako hovoríte. Rozprávať ste sa učili roky a ľudia vám rozumejú. Prečo by ste sa mali nanovo učiť “písanú reč”?

Pred písaním čítajte

Veľa úspešných autorov tvrdí, že pred tým, ako začnú písať, venujú hodinu čítaniu. Nie noviny, nie statusy na facebooku, ale texty uznávaných svetových autorov. Ak chcete byť dobrí, musíte sa učiť od tých najlepších. Čítanie top svetovej literatúry obohacuje slovnú zásobu a celkovo navodzuje správnu atmosféru na písanie.

Bonusový “ha ha” tip

Spíte aspoň 8 hodín denne. Choďte spať o deviatej večer. Jasné, mozog potrebuje oddych… Ale to by niektorí z nás museli zaspávať v práci. Luxus, ktorý si nemôže dovoliť každý.

Lúčim sa s vami základnou zásadou dobrého písania od Jamesa Altuchera, ktorú pravdepodobne neuvidíte nikde inde, len na jeho blogu. Ako to napísať slušne?

„Dbajte na pravidelnú stolicu. Ak nemáte zabezpečenú priechodnosť tela, ťažko to môžete očakávať od vášho mozgu.“

wame logo

Tvoríme e-shopy, aplikácie a informačné systémy

Mohlo by Vás zaujímať

Bez ohľadu na to, či vyvíjate mobilnú aplikáciu pre iOS, Android alebo obidva platfomy, správne publikovanie v App Store a Google Play je nevyhnutné pre dosiahnutie širokej základne používateľov a úspešný výkon v obchodoch. Viete ako na to?
Náš kolega Stano už desať rokov neodmysliteľne patrí k tímu WAME a to si zaslúži poriadnu odmenu! Za jeho dlhoročnú a dobre odvedenú prácu sme mu pripravili veľké prekvapenie a malú oslavu.
Ako býva zvykom, doba ide dopredu a s ňou aj grafické prvky či e-commerce trendy, a vy preto rozmýšľate nad redizajnom webu či eshopu? Kedy je vhodný čas a načo si dávať pozor? V tomto článku sa dozviete 7 tipov kedy pristúpiť k redizajnu.