Aký je rozdiel medzi UI a UX dizajnom?

rozdiel-UI-UX-design
Ak ste si doteraz UX design a UI design zamieňali, mýlili ste sa! Sú to dva rozdielne pojmy, ktoré však spolu veľmi úzko súvisia a majú rovnaký cieľ. Tento článok vám stručne vysvetlí základné rozdiely medzi nimi. Povie prečo sú obe veľmi dôležité a, ako z nich profitovať. Načrtne tiež ako vyzerá tvorba UI a UX designu u nás vo WAME.

Čo znamená UX?

Skratka UX pochádza zo slovného spojenia User experience, čo v preklade znamená užívateľská skúsenosť. Je to predovšetkým oblasť dizajnu, ktorá sa venuje pocitom a zážitkom človeka pri interakcii so systémom, ako je webová stránka, aplikácia alebo softvér. Jednoducho povedané, skúma to, čo človek zažíva pri návšteve vášho webu, e-shopu alebo aplikácie. UX sa zaoberá výskumom cieľovej skupiny užívateľov, interakčným dizajnom, tvorbou prototypov a wireframov alebo scenármi. Skúma, či človek dokáže jednoducho a rýchlo nájsť informácie na vašom webe, objednať si u vás produkt bez problémov.

Čo znamená UI?

Skratka UI pochádza zo slovného spojenia User Interface, čo v slovenčine znamená uživateľské rozhranie. Oblasť dizajnu, ktorá je zameraná na vývoj rozhrania systému, teda aplikácie, webu alebo softvéru. UI sa zaoberá farebnou škálou, typografickými prvkami, vizuálnym dizajnom alebo rozložením prvkov. Jednoducšie povedané, je to to, ako vaša webová stránka, e-shop alebo mobilná aplikácia vyzerá, ako sú jednotlivé prvky a elementy navrhnuté, ako interagujú medzi sebou a užívateľom.

Hlavné rozdiely medzi UI a UX

V praxi je však dosť ťažké rozlíšiť medzi týmito dvoma druhmi dizajnu – pri vývoji webovej stránky, e-shopu či mobilnej aplikácie spolu veľmi úzko súvisia. Maju však veľmi podobný cieľ, a to vždy uspokojiť zákazníka a stále sa zamerať na potreby a schopnosti používateľa. Dôraz sa kladie na dizajn, ktorý zabezpečí jednoduché a maximálne efektívne používanie produktu, či systému.

Užívateľské rozhranie a skúsenosti veľmi často fungujú ako prvky, ktoré do seba zapadajú. V najjednoduchšej schéme sú ich rozdiely vyjadrené nasledovne: UX je funkčnosť a jeho používateľské rozhranie je vzhľad objektu.

Vzájomná spolupráca medzi UI a UX vytvára dokonalý súlad medzi funkčnosťou a príjemným pocitom, a tieto vlastnosti sú od úspechu webu neoddeliteľné. Cieľom UX je dosiahnuť, aby boli rozhrania praktické, zatiaľ čo UI ich robí krásnymi prostredníctvom ikony, tlačidiel, štítkov, obrázkov a všeobecného štýlu dizajnu. Mnoho ľudí však viac zanedbáva oblasť UX design.

Ak by sme mali tieto skratky UX a UI vysvetliť na reálnom príklade, môžeme si predstaviť reštauráciu. UI je v reštaurácii príbor, taniere, poháre, stoly a stoličky a UX je jedlo, kvalita obsluhy, rýchlosť obsluhy a všetko, čo s tým priamo súvisí.

UX design vs. UI design

Ako vyzerá naša tvorba UI a UX dizajnu?

1. UX research – špecifikácia a analýza potrieb klienta

Tvorba kvalitnej web stránky, e-shopu alebo aplikácie začína konzultáciou, analýzou potrieb klienta a jeho očakávaniami. Ak chceme vytvoriť produkt, ktorý bude generovať spokojných a vracajúcich sa zákazníkov, prieskum je prvým predpokladom, ako to dosiahnuť. Na základe dôkladnej špecifikácie produktu, navrhneme efektívne riešenia.

2. UX návrh – wireframe

Rozloženie/ návrh štruktúry webovej stránky je dôležité prispôsobiť správaniu používateľov. Wireframe (náčrt stránky) tvoríme tak, aby bol funkčný, intuitívny a zohľadňujúci akciu, ktorú chceme vyvolať u používateľa. Snažíme sa vytvoriť efektívnu a príjemnú skúsenosť pre používateľa, teda User Experience.

Wireframe

3. UI návrh – grafika

Vytvoríme návrh vizuálneho spracovania aplikácie, teda grafický návrh. Grafik pri finálnej verzii navrhne: typografiu, farebnú schému, kontrast, vzhľad prvkov. Výsledkom je návrh, ktorý vzbudzuje príjemné pocity. Vzor: UI návrh e-shopu lugerex.sk TU.

4. Užívateľské testovanie

Vytvoríme beta verziu produktu a pomocou rôznych metód a programov zisťujeme, aké rozloženie webovej stránky bude pre váš webový projekt najefektívnejšie. Zisťujeme tiež to, o aké informácie majú vaši užívatelia najväčší záujem a podľa toho potom vieme prispôsobiť aj rýchlejší prístup k daným informáciám. Pozorovanie zákazníkov cez nástroj hotjar je pri UX testovaní veľmi spoľahlivý spôsob, ako odhaliť nedostatky vášho webu, e-shopu či aplikácie.

5. Development

V tomto momente začínajú programátori pracovať na vývoji vášho webu alebo e-shopu. Vytvoríme, optimalizujeme a odladíme responzivitu nového produktu do finálnej podoby. Následne spustíme na server, aby ho mohli používať vaši zákazníci. Pozrite si naše referencie TU.

Na záver je potrebné doplniť, že nie každý web nutne potrebuje UX design na to, aby bol úspešný a taktiež skvelý UX a UI nezaručí hneď úspech. Za úspechom je mnoho vplyvov a faktorov, je to napr. samotný prínos produktu, SEO, marketing, kľúčové slová a iné. v našom blogu ponúkame 15 overených tipov ako zvýšiť konverzný pomer pre Váš e-shop.

 

Chcem efektívne riešenie zvýšenia zisku

wame logo

Tvoríme e-shopy, aplikácie a informačné systémy

Mohlo by Vás zaujímať

V dňoch 27-28.2.2024 sme s WAME zdieľali naše know-how z vývoja webov Magento, Prestashop a webových i mobilných aplikácií na najväčšom e-commerce veľtrhu v Českej republike "CzechOn-lineExpo". Okrem príjemného stretnutia s dlhoročnými klientmi, sme spoznali aj nových partnerov, ich požiadavky na weby i aplikácie a odhalili sme smerovanie e-commerce trhu v najbližších rokoch.
Stretávame sa s klientmi, ktorí uvažujú medzi open-source, e-shopom na mieru alebo krabicovým riešením. Preto sme sa rozhodli venovať práve tejto téme na Ecommerce Bridge a objasniť si najčastejšie mýty a fakty. V našom blogu vysvetlíme čo vám jednotlivé riešenia môžu priniesť a v čom vás môžu v budúcnosti obmedzovať.
24. novembra 2023 sa o 00:00:01hod. rozbehne celosvetová reklamná kampaň roka - Black Friday. Veľa tovaru, úžasné zľavy a akcie, a hlavne veľký nápor kupujúcich na online trh. Veľká príležitosť výhodne nakúpiť a v neposlednom rade hlavne predať. Ako sa však na BLACK FRIDAY správne pripraviť z pohľadu e-shopu?