Ak ste ešte nezačali používať mock-upy, mali by ste začať.

 

1. Zanechajte dojem

 

 

Nebudeme si klamať, dobrá grafika vyzerá vo vhodnom mockupe parádne a neodolateľne. Aj priemerná grafika vyzerá v mockupe dobre. Dokonca aj príšernú grafiku v dobrom mockupe nevysmejete hneď, ale chvíľu vám potrvá, kým si uvedomíte, koľká bije.

 

Keď sa pohráte s tieňmi a odleskom, vaša šanca, že váš návrh prejde hneď, sa rapídne zvyšuje.

 

Keď som ešte nepracoval pre WAME, ale pre inú firmu, v kancelárii som mal ešte troch grafikov. Časom (keď sa ľudia začnú nudiť, tak začnú vymýšľať voloviny) sme vymýšľali, ako si prácu trochu ozvláštniť a ako sa viac motivovať. A tak sme si v kancelárii dali na nástenku tabuľku, kde sme si dávali body za to, ako rýchlo našu grafiku klient schválil. A to položilo základy aj tomuto serióznemu výskumu.

 

Naše čísla boli nasledovné: klienti prvý návrh schválili približne v 40% prípadoch a zvyšných 60% sme museli prerábať:

 

  • lebo boli príliš biele (kto nezažil, nie je grafik)
  • lebo polep auta pre pohrebnú službu bol málo živý (to sa mi vrylo do pamäti asi navždy)
  • lebo obsahovali príliš veľa fondov (nevieme, čo tým klient myslel, ale fonty to neboli)

 

Len tak na skúšku sme sa rozhodli, že celý mesiac budeme klientom posielať grafiky v mockupoch, nie len exporty pdf. Zrazu nám prechádzalo na prvýkrát 85% návrhov. Odvtedy sme grafiku inak neposielali.

 

 

2. Lepšia predstava realizácie

 

Týka sa to hlavne vecí, ktoré idú na tlač - ako jedálne lístky, brožúry a podobne. Samozrejme, môžu pomôcť aj pri návrhoch webu, ale to sa dá vyriešiť aj fullscreenom. A tým prezentáciu tlačovín nevyriešite.

 

 

3. Poistka proti prílišnej aktivite

 

Neuveríte, kým nezažijete. Špecialitkou v tomto bode sú hlavne vizitky, prípadne malé plagátiky. Pošlete klientovi návrh vizitky - žiadne spadavky, žiadny cmyk, napíšete mu do mailu, že je to návrh (červeným, boldom, aj podčiarknuté), názov súboru začína slovom navrh_netlacit a o týždeň vám máva pred nosom 500 kusmi čerstvých vizitek z tlačiarne a sťažuje sa, lebo okraj je biely, farby tmavé…

 

A nehovorím už o niekoľkotisícovom náklade plagátikov s vodotlačou depositphotos.

 

Ak pošlete návrh vizitky v mockupe, nie len že splníte bod 1 a 2, ale (možno :D) zabránite klientovi dať si ich vytlačiť z netlačového pdfka.