Dovolenka je čas oddychu, kedy sa môžeme vypnúť od každodenných starostí a naplno si vychutnať voľný čas. No s príchodom moderných IT technológií už nie sme ani počas dovolenky tak úplne odrezaní "od sveta". Práve naopak, využitie digitálnych možností môže našu dovolenku spríjemniť a zlepšiť celkový zážitok. V tomto článku si preto povieme, ako môžeme využiť IT technológie na dovolenke a užiť si relax a pohodlie spojené s digitálnou výhodou.

Cestovanie a rezervácie

Výhodou moderných technológií je možnosť plánovať a rezervovať dovolenku z pohodlia domova. Internet nám umožňuje prehľadne porovnať rôzne destinácie, ubytovanie, lety či iné dopravné možnosti. Online rezervačné platformy nám umožňujú jednoducho a rýchlo zarezervovať hotely, apartmány, prenájmy áut a ďalšie služby potrebné na cestovanie. Tým ušetríme čas a získame lepší prehľad o ponukách.

Tip

Aj v našej dielni WAME sme pracovali na jednom z významných systémov v oblasti dopravy, ktorý určite pri lokálnom výlete na východnom Slovensku neváhajte využiť: IDSvýchod.

Alebo máte namierené do UK? Tak si skúste pozrieť nami vytvorený web pre IMGO - cestovnú a pracovnú agentúru, ktorá sa zameriava na prepravu do Anglicka: IMGO.

Nebodaj máte letecký zájazd a riešite odvoz na letisko? Aj v tomto prípade máme pre Vás tip: Limoss.

Mapy a navigácia

Zabudnuté smerovníky a rozbité mapy sú minulosťou. Vďaka moderným navigačným aplikáciám na smartfónoh sa dnes ľahko a presne zorientujeme v neznámych lokalitách. GPS a mapové aplikácie nás navigujú k cieľu a poskytujú informácie o doprave, atrakciách či reštauráciách v okolí.

Tip

Navigačná aplikácia na cesty WAZE. Nejeden by si myslel, že je svojimi funkciami porovnateľná s podobnými ľahko dostupnými aplikáciami, no opak je pravdou, a aplikácia WAZE vyniká ďalšími funkciami, ktorými nepohrdne žiaden zanietený peší turista či motorizovaný cestovateľ. Crowdsourcingový engine umožňuje presnejší odhad príchodu do cieľa aj vďaka štatistikám Vašich predchádzajúcich trás, tiež môžete využiť kompas a históriu navigácie, a ponúka to aj funkciu, vďaka ktorej sa vyhnete nespevneným alebo inak ťažko prechodným cestám. Celkom fajn apka, že? :-)

Fotografovanie a zdieľanie zážitkov

Digitálne fotoaparáty a smartfóny nám umožňujú zachytiť každý kúsok krásy, ktorú na dovolenke zažijeme. Už nie sme obmedzovaní počtom fotografií filmom, a tak si môžeme vytvoriť nekonečné spomienky. Okrem toho môžeme zážitky okamžite zdieľať s blízkymi cez sociálne siete či zasielať fotky priamo z dovolenky. Dnes už nemusíme čakať až do návratu domov na zdieľanie dojmov.

Tip

Využite bezplatný online program photopea.com, vďaka ktorému si fotografie z dovolenky upravíte podľa Vašich predstáv a tak ich môžete zdieľať so svojou rodinou a priateľmi. Radi ho používame aj u nás pre pokročilejšiu úpravu fotiek či grafiky z Photoshopu.

Alebo je možné "fotkám vdýchnuť život", ako to uvádza náš klient fotkyobrazy.sk, a nechať si krásny moment z dovolenky spracovať do formy obrazu na plátne.

Prekladače a komunikácia

Cestovanie do iných krajín môže predstavovať jazykovú bariéru, ale aj to už IT technológie zvládajú. Prekladačské aplikácie nám umožňujú rýchlo prekladať slová a vety a komunikovať s miestnymi obyvateľmi bez problémov. Taktiež aplikácie na videohovory nám uľahčia kontaktovanie rodiny a priateľov doma.

Tip

Google translate - stará overená klasika.

Bing Translator - poskytovaný spoločnosťou Microsoft, Bing Translator ponúka bezplatné preklady pre rôzne jazyky a tiež podporuje hlasový preklad.

Virtuálne múzeá a digitálni sprievodcovia

V niektorých destináciách nám moderné technológie ponúkajú aj virtuálne prehliadky múzeí a historických pamiatok. Virtuálne reality nám umožňujú preskúmať miesta, ktoré by sme inak nestihli navštíviť, alebo nám môžu slúžiť ako doplnkové vzdelávacie zážitky. 

Tip

Internetová platforma Google Arts & Culture - umožňuje on-line návštevu alebo prehliadku mnohých múzeí a galérii vo svete - artsandculture.google.com/partner?hl=en.

IT technológie sa stali nenahraditeľným pomocníkom pri plánovaní, cestovaní a zdieľaní dovolenkových zážitkov. Spojať relaxáciu a pohodlie s digitálnou výhodou je v súčasnosti jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Využitie moderných technológií na dovolenke nám umožňuje viac sa sústrediť na skutočné zážitky a užívať si každý moment bez stresu z organizačných aspektov. Avšak, nezabúdajme, že je dôležité stále nájsť si priestor na vyplnutie z online sveta a venovať sa aj bezdigitálnym zážitkom. 

Našim klientom pomáhame s naplnením predstáv rôznych aplikácií a systémov na mieru - máte aj Vy nápad alebo existujúci systém, ktoré je potrebné inovovať? Radi zanalyzujeme a navrhneme vhodné riešenie.

Pozrite si naše široké portfólio úspešných projektov, ktoré píšu svoj príbeh. Zaujalo Vás, čo robíme? Napíšte nám.