Začíname: Čo sa od nás očakáva?

Eshop, ktorý nie je len bežným eshopom. Komplikované prepočty provízií, kredity, klikačky... Marketingová stratégia zahrnutá priamo do kódu stránky...

K tomu projektu dostávame asi najrozsiahlejší brífing spomedzi všetkých, ktoré sa k nám doteraz dostali. Jeho pochopenie si vyžaduje niekoľko prečítaní a osobné stretnutie s klientom, ktorý tento nápad dostal.

Potom to všetko začína do seba zapadať. Ideme tvoriť eshop, ktorý ponúkne možnosť podieľať sa na jeho výnosoch aj jeho zákazníkom, ktorí o to prejavia záujem.

Začíname pracovať: Dizajn eshopu

Klient má presnú predstavu o funkcionalite a rozmiestnení základných prvkov. Nekladie dôraz na branding, ale na myšlienku. Ako to celé bude vyzerať "od hlavičky až po pätu" necháva výhradne na našich dizajnéroch. A tí sa hneď pustili do testovania rôznych verzií zobrazovania produktov, vizuálu kategorizácie v menu a... a desiatok ďalších vecí.

Vytvorili sme jednoduché logo a zvolili farebnú paletu vizuálu.

Pokračujeme: Vizuál eshopu

Keďže eshopy tvoríme už roky, vieme, aké prvky má za akých okolností zmysel použiť. Tak, ako vždy, aj tu dbáme na to, aby bola stránka čistá, prehľadná a intuitívna. Vieme, že napríklad produktové stránky majú slúžiť len na dva účely. Dostatočne informovať zákazníka o výhodách produktu a naviesť ho na jeho kúpu. Čokoľvek navyše rozptyľuje a teda nemá mať na stránke priestor.

To isté samozrejme platí aj o každej jednej podstránke, či úvodnej strane. Ako hovorí jeden náš známy - ak chytáte desať zajacov naraz, pravdepodobne nechytíte ani jedného.

Poďme sa ale pozrieť na pár vychytávok, ktorými je projekt odlišný od bežných eshopov a ktoré mali na starosti už nie dizajnéri, ale programátori.

Feature 1: Vlastný zdroj prijímov

Pri bežných eshopoch máte síce ako zákazník prístup do administrácie, no ten je zväčša obmedzený na možnosť sledovania stavu svojej objednávky, prípadne prehľad tých minulých. Ste len zákazník, ktorý nakupuje.

Tu ste ale zákazník, ktorý môže "predávať" a zarábať. Ide o špecifickú formu marketingu. Niektoré eshopy si platia reklamu na facebooku, niektoré vo vyhľadávaní cez Google a podobne. Tu je marketingová stratégia postavená priamo na zákazníkoch, ktorí si chcú zarobiť.

Slovo predávať sme dali do úvodzoviek schválne. Eshop samotný obsahuje vlastné produkty, zákazníci nepridávajú svoje, nepredávajú v pravom zmysle slova, ale propagujú len oficiálnu ponuku eshopu.

BONUS #1: Váš zárobok tak tvoria provízie z predajov, ktoré sa uskutočnili "na váš podnet".

Vy, ako zákazník, získavate pri registrácii unikátnu url adresu, cez ktorú môžete poslať do eshopu svojich známych (prípadne môžete svoju adresu použiť kdekoľvek, odkiaľ si myslíte, že by ľudia do eshopu prišli). Okrem toho, že získate províziu z ich nákupu, čaká vás tu ešte jeden príjemný bonus.

BONUS #2: Človek, ktorý sa zaregistroval na vaše odporúčanie sa automaticky zaradí do zoznamu "vašich zákazníkov" a vy získavate províziu z každého jedného nákupu, ktorý tento človek v budúcnosti urobí.

BONUS #3: Ľudia, ktorí sa zaregistrujú na vaše odporúčanie, získavajú tiež svoju unikátnu url adresu, s ktorou môžu získavať nových zákazníkov presne tak, ako vy. No keďže sa dostali na stránku cez vás - vy získavate provízie aj z nákupov týchto ľudí z ďalšej línie. A získavate ich až do línie piatej. V administrácii máte detailný prehľad o vašich zárobkoch.

Ako to celé funguje sa presnejšie dočítate priamo v eshope. Vás teší možnosť zárobku, nás teší, že sme sa mohli s takouto programátorskou výzvou popasovať a s prehľadom sme ju zvládli.

Feature 2: Kombinovaný spôsob platby

Ďalšou programátorskou výzvou bol fakt, že eshop pracuje okrem bežnej eurovej meny aj s alternatívnym platidlom - kreditmi. A navyše kombinovane. To znamená, že výslednú cenu si zákazník môže vyskladať z dostupných kreditov a doplatok do plnej sumy mu bude dopočítaný v eurách.

Kredity zákazníci získavajú absolvovaním klikačiek (o nich sa dočítate viac nižšie), do ktorých sa môžu zapojiť.

Na princípe samotných klikačiek je na internete postavených niekoľko projektov, kde zákazníci nakupujú kliky a snažia sa vyklikať si tovar za zlomok jeho hodnoty.

Narozdiel od týchto projektov, v MLMshope ak zákazník klikačku nevyhá, tak použité kliky mu neprepadnú, ale zmenia sa na KREDITY, ktoré je možné následne použiť na nákup v eshope. Je to preto, že tu klikačka netvorí zdroj prijímu eshopu, ale len zábavný doplnok vo forme súťaže o zaujímavé ceny.

V eshope okrem eur a kreditov existujú aj tzv. kliky. Tie sa dajú získať dvomi spôsobmi:

1. Nákupom podielu v MLMshope, za ktorý podielník dostáva grátis istý počet klikov do klikačky 2. Z každej objednávky, ktorú zákazník spraví - z jej marže sa vypočítava počet klikov, ktoré sa mu vo finančnej podobe vrátia na jeho účet

Všetky tieto úkony majú nastarosti na mieru programované komponenty. Najväčšiu výhodu, akú môžete pri zložitých programovačkách mať, je vlastný CMS systém, ktorý dobre poznáte, rozumiete mu a viete si ho bez problémov prispôsobiť svojim potrebám.

Trocha zábavy: Klikačky

Špeciálne pre tento eshop sme pripravovali aj komponentu, ktorá má priniesť zákazníkom trochu súťažného adrenalínu a pocitu šťastia z výhry.

V eshope vie prevádzkovateľ vytvoriť súťažnú klikačku, kde zákazníci s cieľom vyhrať súťažný produkt prihadzujú svoje kliky a snažia sa "prebiť" konkurenčných klikačov.

Klikačka je real-time aplikácia vytvorená tiež na mieru. Beží teda v reálnom čase na Node.js aplikácii. Všetky údaje sa prenášajú v najmenšej binárnej podobe. Cieľom je ušetriť čas, ktorý si vyžaduje objem prenosu. Vďaka tomu sme docielili maximálne rýchlu synchronizáciu klikov medzi užívateľmi aj pri veľkých počtoch dotazov v jeden moment - keďže v súťaži ide nie len o sekundy, ale doslova o stotiny.

O vytvorení klikačky záujemcov informuje samotný systém formou textových správ - keďže je napojený aj na SMS bránu.

SMSky systém využíva aj na overenie identity zákazníka, ktorý má záujem o registráciu, aby tým eliminoval nečestné obchodné praktiky pri získavaní nových klientov eshopu.

Funkčné riešenia: WAME

MLMshop obsahuje ešte množstvo ďalších špecifických riešení, ktoré inde nenájdete. Nebudeme ich však spomínať všetky. Navštívte eshop, pohrabte sa tam, zaexperimentujte a sami zistíte, aké zaujímavosti sme pre nášho klienta naprogramovali.

A okrem toho, ak máte v hlave špecifický projekt, ktorý si vyžaduje viac programatorských znalostí, ako je bežné, budeme radi, ak nás zaradíte aj na základe tohto projektu k horúcim kandidátom na vytvorenie a spustenie toho vášho.

A to hlavne z jediného dôvodu: U nás nikdy nebudete počuť, že sa niečo nedá. Lebo dá sa všetko. A my radi prídeme na to, ako :-)